Osmanli Saray Mutfaginin Gastronomi Turizmi Çerçevesinde Incelenmesi

by Altas, Aysu
State: New
$103.99
VAT included - FREE Shipping
Altas, Aysu Osmanli Saray Mutfaginin Gastronomi Turizmi Çerçevesinde Incelenmesi
Altas, Aysu - Osmanli Saray Mutfaginin Gastronomi Turizmi Çerçevesinde Incelenmesi

Do you like this product? Spread the word!

$103.99 incl. VAT
Only 1 items available Only 1 items available
Delivery: between Wednesday, December 15, 2021 and Friday, December 17, 2021
Sales & Shipping: Dodax

Description

Gastronomi turizmi, özel bir yemek türünü tatmak, bir yemegin üretilmesini görmek ya da ünlü bir sefin yaptigi yemegi yemek amaciyla, yiyecek üreticilerini, yemek festivallerini, restoranlari ve özel alanlari ziyaret etmeye dayanan bir turizm türüdür ve günümüzde oldukça popülerdir. Osmanli saray mutfagi ise Orta Asya'dan gelen, Anadolu topraklarinin sundugu ürün çesitliligiyle zenginlesen, Selçuklu saraylarindan devralinan, çok uluslu ve çok kültürlü bir mutfaktir. Günümüzde gelisen teknoloji ve popüler kültür sayesinde kisiler artik daha hizli yasayip, daha hizli yemek yemekte ve uzun hazirlik süreçleri gerektiren Osmanli saray mutfagi giderek unutulmaktadir. Oysaki Osmanli saray mutfagi gastronomi turizmi çerçevesinde degerlendirilebilse, sahip oldugu özgünlük sayesinde, gastro turist olarak adlandirilan, ana motivasyonlari yemek-içmek olan, gelir ve egitim seviyesi yüksek turistlerin varislarinin artacagi düsünülmektedir. Osmanli saray mutfaginin gastronomi turizmi çerçevesinde degerlendirilmesine en uygun olan yer ise Osmanli Imparatorlugu'nun uzun süre baskentligini yapmis olan Istanbul'dur. Gastronomi turizmi ve Saray mutfagina dair birçok seyi bu kitapta bulacaksiniz.

Contributors

Author:
Altas, Aysu
Batman, Orhan

Further information

Biography Artist:
Aysu Altas, Aksaray Üniversitesi Turizm Fakültesinde Yrd. Doç. Dr. unvanli ögretim üyesi olarak çalismaktadir. Ilgi alanlari yiyecek-içecek isletmeciligi ve gastronomidir.Orhan Batman, Sakarya Üniversitesi Turizm Fakültesinde Prof. Dr. unvanli ögretim üyesi olarak çalismaktadir. Turizm ve yönetim alaninda yüzü askin bilimsel eseri bulunmaktadir.
Language:
Turkish
Number of Pages:
528
Media Type:
Softcover
Publisher:
LAP Lambert Academic Publishing

Master Data

Product Type:
Paperback book
Release date:
September 26, 2016
Package Dimensions:
0.22 x 0.15 x 0.03 m;
GTIN:
09783659945670
DUIN:
EBKG06092PJ
$103.99
We use cookies on our website to make our services more efficient and more user-friendly. Therefore please select "Accept cookies"! Please read our Privacy Policy for further information.